Terapeutické ladičky - mosadz, hliník, oceľ

Terapeutické ladičky sa najčastejšie vyrábajú z troch kovov - hliníka, ocele a mosadze.
Ako sa líšia mosadzné, hliníkové a oceľové ladičky? Jednoducho - trvaním a silou vibrácií.
Každý z týchto materiálov má iné vlastnosti, ktoré ovplyvňujú výsledné vlastnosti ladičky.
Každý z týchto materiálov má veľké výhody, ale samozrejme aj nevýhody. V nasledujúcom článku sa dozviete, ako postupovať pri výbere tej správnej ladičky pre vás.
Mosadzné terapeutické ladičky
Mosadzné ladičky majú nezameniteľný zlatý vzhľad. Keďže mosadz je zliatinou medi a zinku, má túto príjemnú teplú farbu.
Tento kov je v celom rozsahu pomerne mäkký. Pri výrobe ladiacich vidličiek vznikajú drobné zárezy a škrabance, ktoré si ladička odnáša z ručnej výroby.
Meď obsiahnutá v mosadzi reaguje na ľudský pot, takže časom získava patinu. Ladiace vidličky preto menia svoj vzhľad. Samozrejme, ladičky je možné aj priebežne čistiť a leštiť, aby sa stále leskli.
Mosadzné ladičky nemajú povrchovú úpravu, preto sa odporúča nosiť ich v obale a nerozlišovať minerály (alebo používať len plochú stranu - povrch - minerálu).
Výhodou mosadzných ladičiek je ich robustnosť. Hmotnosť materiálu výborne prenáša vibrácie a na koncoch vidlice nie sú potrebné žiadne závažia, aby bolo vibrácie cítiť aj pri položení ladičky na telo.
Mosadzné ladičky vydávajú dlhotrvajúci zvuk, ktorý je teplý a láskavý.
Vibrácie sú smerované do stopky ladičky a po nasadení na telo sa prenášajú do tela.
Zvuk ladičky je plný a čistý, frekvencia je stabilná.
Rozladenie nie je pri štandardnom používaní možné. Vyššie teploty v miestnosti do 25 °C ovplyvňujú presnosť frekvencie minimálne.
Mosadzné ladičky, ktoré ponúkame, vyrába v Poľsku.
Hliníkové ladiace vidlice
Hliníkové ladiace vidlice majú zvyčajne striebornú farbu. Povrch ladičiek je upravený anodizáciou, čo je úprava, pri ktorej sa na hliník nanesie slabá oxidovaná vrstva. Eloxovaním sa môže použiť akákoľvek farba. Hliníkové ladiace vidličky môžu byť zlaté, fialové alebo dokonca vo farbe čakry.
Povrchová úprava ladiacich vidličiek zabezpečuje vyššiu odolnosť. S hliníkovými ladičkami je preto možné o seba jemne udierať a nepoškodiť ich. To je dôležité napríklad pri anjelských ladičkách. V týchto krátkych ladičkách sa na ozvučenie často používa aj minerál (krištáľ, ruženín atď.).
Na výber sú dva varianty hliníkových ladičiek - bez závažia a so závažím.
Nevážené ladiace vidlice sú úplne holé vidlice. Sú vhodné na terapiu počúvaním, pri ktorej využívate predovšetkým výhody zvuku.
Vážené ladičky majú na konci vidlice umiestnené závažia, ktoré zosilňujú vibrácie. Sú vhodné na pripevnenie na telo. Vibrácie sú vďaka závažiam také silné, že sa ľahko prenášajú najmä na kosti.
Hliník dobre prenáša teplo, čo je pri ladiacich vidličkách veľkou nevýhodou. Pri teplote vyššej ako 20 až 22 °C sa frekvencia ladičky mení a nie je stabilná. Pri dlhodobej práci s ladičkami môže dôjsť k ich miernemu rozladeniu, pretože ladičky prijímajú teplo z rúk terapeuta.
Výhodou hliníkových ladičiek je výrazný a kvalitný zvuk, ktorý je pri neodľahčených ladičkách počuteľný dlhý čas.
Ďalšou je nízka hmotnosť, ktorú oceníte pri dlhodobej práci napríklad s harmonickými spektrálnymi alebo čakrovými ladičkami.
Rozlišovanie je najjednoduchšie zo všetkých ladičiek. Na dobré rozladenie stačí malá palička alebo kúsok gumy.
Hliníkové ladičky sú cenovo veľmi výhodné.
Výroba najlacnejších hliníkových ladičiek prebieha najmä v Indii, takže majú pred sebou veľmi dlhú cestu, kým sa objavia v našom sklade. V súčasnosti intenzívne pracujeme na ich výrobe u nás v Českej republike.
Oceľové ladičky
Oceľové ladičky sú vyrobené z poniklovanej ocele. Malé ladičky veľkosti S sú vyrobené z gongovej ocele a veľké profesionálne ladičky veľkosti L sú vyrobené z nástrojovej ocele. Nerezová oceľ nie je vhodná na výrobu ladičiek, pretože je príliš tvrdá a neprenáša vibrácie tak dobre ako vyššie uvedené ocele.
Aby sa zabránilo hrdzaveniu, povrch sa upravuje poniklovaním. Táto povrchová úprava zabezpečuje vysokú odolnosť proti opotrebovaniu, a tým zaručuje dlhú životnosť ladičky.
Čo prípadné príznaky alergie na nikel? Keďže kontakt s ladičkou je krátkodobý, alergické reakcie sa zvyčajne nevyskytujú. Priamemu kontaktu s pokožkou je možné zabrániť aj nosením látky, preložením ladičky cez tričko a pod. Existuje aj mnoho rôznych koncoviek na stopku ladičky, ktoré rozvádzajú vibrácie na väčšiu plochu a robia terapiu ešte účinnejšou.
Výhodou oceľových ladičiek je stabilný tón a frekvencia. Ich citlivosť na teplo je najnižšia zo všetkých týchto materiálov. Dobré vyváženie, pri ktorom dlhšia práca v trvaní desiatok minút nezaťažuje ruky terapeuta. Ďalej odolnosť a tuhosť ladičky, ktorá zaručuje dlhú životnosť.
Oceľové ladiace vidličky v našom sortimente sa vyrábajú v Nemecku.